Районните съдилища в Кубрат и Исперих отчетоха дейността си за 2025 г.
Районен съд – Кубрат и Районен съд – Исперих проведоха съвместно събрание, на което представиха отчетите за дейността си през 2025 г. Събитието се състоя в Кубрат в присъствието на административния ръководител – председател на Окръжен съд – Разград съдия Лазар Мичев и заместник-председателя съдия Емил Стоев.
Данни за Районен съд – Кубрат:
Административният ръководител съдия Димитринка Купринджийска представи годишния доклад на съда. През 2025 г. за разглеждане са били общо 2 208 дела, от които 2 100 новопостъпили и 108 останали от предходен период. Отчетен е значителен ръст на новопостъпилите дела – с 64% спрямо 2024 г. и с 85% спрямо 2023 г. Свършените дела също се увеличават с 62% спрямо 2024 г. и с 82% спрямо 2023 г.
96% от делата са приключили в тримесечен срок. Постъпилите наказателни дела са 248, като се отчита спад спрямо предходните две години. Осъдените лица са 110, оправданите – 5. Наказание „лишаване от свобода“ до 3 години е наложено на 81 лица, от които 63 условно.

Разгледани са 1 944 граждански дела, като новопостъпилите 1 852 отбелязват значителен ръст. 97% от гражданските дела са приключили в тримесечен срок. Събираемостта по изпълнителни дела достига 27% при събрани 581 797 лв. от общо дължими 2 185 280 лв. Разпоредени са 5 694 вписвания и са издадени 1 388 свидетелства и справки за съдимост.
Данни за Районен съд – Исперих:
Изпълняващият функциите административен ръководител съдия Елица Бояджиева – Георгиева представи отчета на съда. През 2025 г. за разглеждане са били 1 249 дела, от които 1 052 новопостъпили. Отчетен е спад на постъпилите дела с 10% спрямо 2024 г. и 2023 г.
85% от делата са приключили в тримесечен срок. Постъпилите наказателни дела са 199, като се наблюдава намаление спрямо предходните години. Осъдените лица са 245, оправданите – 4. Разгледани са 1 000 граждански дела, като 89% от тях са приключили в тримесечен срок.
Събираемостта по изпълнителни дела е 7%, при събрани 228 910 лв. от общо дължими 3 312 758 лв. Разпоредени са 3 072 вписвания и са издадени 1 311 свидетелства и справки за съдимост.
По време на срещата беше обсъден модулът за електронни заповедни производства, който според участниците създава допълнителна натовареност и се нуждае от прецизиране. Поставен беше и въпросът за разкриване на щат за съдебен помощник в двете съдилища.
В края на събранието съдия Лазар Мичев поздрави екипите на районните съдилища за работата им през 2025 г. и отбеляза поддържането на висока срочност и ефективност в правораздавателната дейност.
Изпращайте ваши снимки и информация на [email protected]
facebook Присъединете се към нашата Facebook група за новини от Исперих и региона.
Източник: Новини Разград








